Revita Chirurgia

Zabiegi:

Partnerzy:

Botoks

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, która jest jedną z popularniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej, jest toksyną bardzo interesującą. Jej inna nazwa to jad kiełbasiany - i w określonych dawkach może okazać się bardzo groźną trucizną. Jednak odpowiednio stosowana wykorzystywana jest w medycynie, nie tylko w chirurgii plastycznej, ale również w zabiegach leczniczych w różnych schorzeniach związanych z zaburzeniami pracy i kurczliwości mięśni bądź potliwości skóry.

Zastosowanie w medycynie

Zastosowanie botuliny w medycynie jest całkowicie bezpieczne - botulina jest wytwarzana z wyizolowanych szczepów bakterii, pakowana próżniowo oraz podawana w ściśle przestrzeganych, odmierzonych dawkach, tak że jej użycie nie może mieć negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta przy właściwym stosowaniu. Jest ona stosowana zwłaszcza w leczeniu rozmaitych porażeń mięśni, na przykład przy achalazji przełyku, kurczu powiek czy nadmiernemu napięciu mięśni u dzieci z porażeniem mózgowym. Co ciekawe, jest stosowana także przy leczeniu nadmiernej potliwości, ponieważ botulina hamuje wytwarzanie potu w gruczołach potowych.

Botox w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa stosowana w medycynie estetycznej funkcjonuje jako botox, czyli specjalny preparat przeznaczony do zabiegów tego rodzaju. Podawany iniekcyjnie, jest wprowadzany bezpośrednio we właściwe miejsce bardzo cienką igłą. Zabiegi trwają krótko, około 20-30 minut. Nie trzeba po nich dłuższego czasu rekonwalescencji, ale warto pamiętać, że nie należy się kłaść w ciągu najbliższych paru godzin - preparat musi zostać odpowiednio wchłonięty przez mięśnie, a zmiana pozycji może to zaburzyć. Nie należy również korzystać z solarium ani wystawiać się na działanie słońca.

Zanim poda się botox, skóra jest oczyszczana i odtłuszczana. Rzadko potrzebne jest delikatne znieczulenie miejscowe, aplikowane w postaci maści. Zastosowanie substancji pozwala na utrzymanie efektów odmłodzenia skóry przez kilka miesięcy - z czasem skóra zaczyna wytwarzać nowe włókna nerwowe, w miejsce zablokowanych podaniem botuliny. Jeśli nie poda się kolejnej dawki po upływie tego czasu, naturalne procesy starzenia się skóry będą postępować w swoim rytmie.

Zabiegi z zastosowaniem botoksu

Podany bezpośrednio w określony punkt na twarzy botox pozwala na działanie substancji w ściśle wyznaczonym obszarze. Niweluje skutki nadmiernej aktywności mięśni mimicznych, których napinanie bardzo mocno sprzyja powstawaniu zmarszczek. Toksyna botulinowa A jest podawana przede wszystkim w okolicy czoła, na tak zwane "zmarszczki gniewu", ale także u nasady nosa (gdzie tworzą się zmarszczki zwane "lwimi") oraz przy zewnętrznych kącikach oczu, na znienawidzone przez wiele kobiet i mężczyzn "kurze łapki".

Podanie botoksu jest skuteczne w przypadku zmarszczek spowodowanych nadmierną aktywnością mięśni - w przypadku zmarszczek powstających w skutek naturalnych procesów starzenia się skóry stosuje się inne substancje i zabiegi. Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba sprawdzić, czy u Pacjenta nie występują alergie na substancje czynną.